..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Multimedia / Zdjęcia - Diecezjalne obchody 100 – lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości w Rokitnie ::..
18 VI 2018
Diecezjalne obchody 100 – lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości w Rokitnie
  • zmniejsz trzcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ trzcionkę

17 czerwca 2018 r. Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. broni Jarosław Mika wraz z delegacją oficerów uczestniczył w Diecezjalnych obchodach 100 – lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, w Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie.

Centralna uroczystość rozpoczęła się o godzinie 12.00 uroczystą mszą świętą
z udziałem wojskowej asysty honorowej. Dla uczczenia 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości przy dźwiękach hymnu państwowego Rzeczypospolitej Polskiej zespół akrobacyjny „Biało – Czerwone Iskry” wykonał przelot nad miejscem uroczystości rozpościerając na niebie symboliczną biało – czerwoną flagę. Po mszy świętą w Sanktuarium Matki Bożej Rokitniańskiej odsłonięto dziękczynną tablicę
z wdzięczności za bezcenny dar wolności. Następnie odbył się koncert pieśni patriotycznych
w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych. Uroczystości były też okazją do prezentacji sprzętu i wyposażenia wojskowego.

Ordynariusz Diecezji Zielonogórsko – Gorzowskiej Ksiądz Biskup Tadeusz Lityński wyraził ogromną wdzięczność Dowódcy Generalnemu RSZ i żołnierzom za udział i zaangażowanie we uroczystości, co nadało im wyjątkową oprawę.

Historia Obrazu Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej

Obraz namalowany został na początku XVI w. przez mistrzów szkoły niderlandzkiej, na drewnie lipowym. Widnieje na nim popiersie Matki Bożej na złoconym tle,
z charakterystycznie odsłoniętym uchem, dlatego też Matkę Bożą Rokitniańską nazywa się Cierpliwie Słuchającą.

Opat Kazimierz Jan Opaliński obraz Matki Bożej będący w posiadaniu jego rodziny,
w 1669 r. przywiózł do Rokitna i umieścił w tamtejszym kościele. Ze względu na rosnący kult Matki Bożej zwanej już Rokitniańską i łaski uzyskiwane za jej wstawiennictwem, obraz ten zyskał opinię cudownego co potwierdziła w 1670 roku komisja teologiczna powołana przez Biskupa Poznańskiego.

Sława wizerunku dotarła aż do Warszawy. Na prośbę Króla Michała Korybuta Wiśniowieckiego obraz przewieziono do Warszawy, który zabrał go pod Lublin, gdzie chciał stłumić bunt szlachty. Tam odbyła się pierwsza pokojowa misja obrazu. Rycerstwo polskie z Królem na czele modliło się przed obrazem o zwycięstwo w walce. Nie spodziewano się jednak, że zawarcie pokoju będzie możliwe bez użycia miecza ale drogą pertraktacji. Szybko zawarty pokój stał się dowodem wstawiennictwa Maryi. Od tego czasu nazywa się ją także matką Bożą Obozową, Rycerską oraz Królową Orła Białego. Król w dowód wdzięczności umieścił na obrazie orła z napisem „Da pacem Domine in diebus nostris” (Daj Panie pokój dniom naszym) oraz koronę królewską.  W 1671 roku Król Michał Korybut Wiśniowiecki zarządził powrót obrazu do Rokitna.

W 1971 roku Rokitno zaszczycił soją obecnością arcybiskup Karol Wojtyła.  W 1989 roku już jako papież Jan Paweł II poświęcił w Watykanie koronę a Prymas Polski kardynał Józef Glemp 18  czerwca 1989 roku, dokonał uroczystej koronacji obrazu.

facebook twitter gplus

close
  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Szakolenie żołnierzy 8 Pułku Przeciwlotniczego
Niezwykła defilada - niezwykły spot
SILNI W SOJUSZACH - zaproszenie na defiladę
F-16 Baltic Air Policing 2019
Wielka defilada „Silni w sojuszach”
Wielka defilada „Silni w sojuszach”
Baltic Air Policing 2019
Święto Wojsk Lądowych