..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Dowództwo / Kierownictwo - ::..
gen. brygady pilot Jacek Pszczoła
Inspektor Sił Powietrznych
gen. brygady pilot Jacek Pszczoła
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę

Generał brygady pilot Jacek Pszczoła urodził się 18 października 1967 roku w Orzyszu. W 1990 roku ukończył Wyższą Oficerską Szkołę Lotniczą w Dęblinie na kierunku pilot samolotu naddźwiękowego. Następnie  studiował na Wydziale Organizacji i Zarządzania – Dowodzenia Wojskami Akademii Obrony Narodowej. W 2004 r. ukończył studia podyplomowe w Studium Polityki Obronnej w Bazie Wojsk Lotniczych Maxwell (USA). Jest także absolwentem Podyplomowych Studiów Polityki Obronnej Narodowego Uniwersytetu Obrony w Waszyngtonie (USA) w 2016 roku. W trakcie zawodowej służby wojskowej podnosił swoje kwalifikacje, biorąc udział w licznych kursach przewidzianych dla pilotów wojskowych statków powietrznych. Posiada mistrzowską klasę pilota wojskowego oraz pełne wyszkolenie lotnicze, w tym uprawnienia do wykonywania lotów instruktorskich i dowódczych na samolotach F-16. Legitymuje się nalotem ogólnym w wymiarze ponad  2200 godzin.

W trakcie służby wojskowej gen. Pszczoła zajmował stanowiska służbowe Pilota, Starszego Pilota, Zastępcy Dowódcy Eskadry, Dowódcy Eskadry, Kierownika Sekcji Szkolenia Lotniczego oraz Szefa Sekcji Szkolenia Lotniczego. W 2005 roku został zakwalifikowany do grupy pierwszych 12 pilotów przeszkalanych na samoloty F-16 w USA. Po zakończeniu szkolenia w 2007 roku objął stanowisko Zastępcy Dowódcy 10. Eskadry Lotnictwa Taktycznego w Łasku i wraz z Dowódcą Eskadry rozpoczął intensywne szkolenie w kraju na polskich „Jastrzębiach”. W 2009 roku brał czynny udział w przygotowaniu sił i środków do pełnienia dyżuru bojowego w systemie NATINADS, czego uwieńczeniem była certyfikacja pary dyżurnej w listopadzie 2009 roku oraz wyróżnienie przez Dowódcę Sił Powietrznych białą bronią. W 2010 roku objął stanowisko Dowódcy Grupy Działań Lotniczych w 32. Bazie Lotnictwa Taktycznego, a w 2011 roku został wyznaczony na stanowisko Dowódcy 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu.

W 2016 r.  gen. Pszczoła ukończył Podyplomowe Studia Polityki Obronnej w Waszyngtonie. Następnie pełnił służbę w 2. Skrzydle Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu na stanowisku Zastępcy Dowódcy, a od grudniu 2016 roku jako jego Dowódca.

W marcu 2018 roku został mianowany na stopień generała brygady. W sierpniu 2018 roku objął obowiązki Szefa Zarządu Wojsk Lotniczych-Zastępcy Inspektora Sił Powietrznych w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. Z dniem 19 października 2018 roku rozpoczął służbę na stanowisku Inspektora Sił Powietrznych.

Za wzorową służbę został odznaczony między innymi:

- Srebrnym Krzyżem Zasługi,
- Złotym Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju,
- Srebrnym Medalem Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny
- Srebrnym Medalem za Długoletnią Służbę.

W 2008 roku został uhonorowany tytułem Pilota Roku 10. Eskadry Lotnictwa Taktycznego.

  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Dowódca Generalny RSZ
gen. broni Jarosław Mika
I Zastępca Dowódcy Generalnego
gen. dywizji pilot Jan Śliwka
Szef Sztabu
płk Roman Ćwikliński
Inspektor Wojsk Lądowych
gen. brygady Wojciech Grabowski
Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej
Morskie szkolenie
MPL Air Show 2018
Saber Strike-18 w Polsce
Święto Wojsk Lądowych
AIR SHOW 2018
Centralne Obchody Święta Wojska Polskiego
Diecezjalne obchody 100 – lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości  w Rokitnie