..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - Dwudziesta akcja ratownicza ::..
03 VII 2019

Dwudziesta akcja ratownicza

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
Wczoraj wieczorem załoga dyżurna SAR z Gdyni-Babich Dołów ewakuowała na ląd jedną z pasażerek promu Stena Spirit, która miała problemy z oddychaniem.
zdjęcie - Dwudziesta akcja ratownicza
Śmigłowiec W-3WARM Anakonda.

Wczoraj, o 22.43 do dyżurującej załogi SAR z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni-Babich Dołach wpłynęła informacja, że na znajdującym się ok. 18 mil morskich na północny-wschód" od Gdyni promie Stena Spirit jedna z pasażerek potrzebuje natychmiastowej pomocy medycznej.

Śmigłowiec W-3WARM Anakonda, dowodzony przez kpt. pil. Marka Wawrzyniaka wystartował z lotniska Oksywie o godzinie 22.50 i skierował się w kierunku promu, nawiązując łączność ze służbami koordynującymi akcję ratowniczą. Po dolocie do rejonu akcji załoga nawiązała łączność z promem, a następnie na jego pokład opuszczono ratownika.

Poszkodowaną, mającą problemy z oddychaniem wciągnięto na pokład śmigłowca za pomocą noszy ratowniczych. O 23.23 załoga opuściła rejon akcji i wykonała powrót na lotnisko Oksywie. W trakcie powrotu podano poszkodowanej tlen. O 23.36 Anakonda lądowała na lotnisku macierzystym, a poszkodowaną, w stanie stabilnym natychmiast przekazano obsadzie karetki pogotowia.

***
Była to 658 akcja poszukiwawczo-ratownicza w historii BLMW i dwudziesta przeprowadzona w tym roku. Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej jest jedyną w Polsce formacją lotniczą utrzymująca ciągłą gotowość do prowadzenia działań ratowniczych z powietrza nad obszarami morskimi. Całodobowy dyżur SAR, w ramach polskiej strefy odpowiedzialności "Konwencji o poszukiwaniu i ratownictwie morskim", pełniony jest przez załogi śmigłowców W-3WARM w 43 Bazie Lotnictwa Morskiego w Gdyni Babich Dołach oraz śmigłowców Mi-14PŁ/R lub W-3WARM w 44 Bazie Lotnictwa Morskiego w Darłowie. Przez cały czas, system ratownictwa wspiera załoga samolotu patrolowego M28B 1R Bryza, pełniąca całodobowy dyżur na lotnisku w Siemirowicach koło Lęborka.

Tekst i zdjęcie: kmdr ppor. Marcin Braszak

  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
19 VII 2019
Saperzy powracają do Włocławka
Znaleziono 19 sztuk min przeciwpancernych z okresu II Wojny Światowej
18 VII 2019
Dowództwo BLMW otrzymało sztandar wojskowy
W sobotę 13 lipca, na lotnisku w Gdyni-Babich Dołach odbyła się uroczystość nadania sztandaru wojskowego dla dowództwa Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej.
18 VII 2019
Walka Czołgów
13 lipca 2019 r. na orzyskim poligonie odbyła się WALKA CZOŁGÓW 3
16 VII 2019
Zmiany kadrowe w Dowództwie Generalnym ...
Dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych gen. broni Jarosław Mika, w obecności kierowniczej kadry pożegnał żołnierzy kończących służbę w Dowództwie Generalnym Rodzajów ...
DRAGON-19 strong in the alliance
Życzenia Ministra Obrony Narodowej
DRAGON-19
DRAGON-19 rozpoczęty
DRAGON-19
Wielka defilada „Silni w sojuszach”
Wielka defilada „Silni w sojuszach”
Baltic Air Policing 2019