..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - Polish and Belgian Air force Meeting ::..
20 V 2019

Polish and Belgian Air force Meeting

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
Na terenie 41 Bazy Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie odbyło się szkolenie komponentu lotniczego Królewskich Belgijskich Sił Powietrznych oraz pilotów z 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego.
zdjęcie - Polish and Belgian Air force Meeting
Polish and Belgian Air force Meeting

W szkoleniu wzięło udział dziesięciu  belgijskich pilotów, którzy przylecieli na dęblińskie lotnisko pięcioma samolotami szkolno-treningowymi SF-260. Towarzyszyła im liczna grupa żołnierzy obsługi naziemnej, która podczas szkolenia zabezpieczała oraz wspierała działania belgijskich lotników.

Polską stronę reprezentowali piloci samolotów PZL-130 „Orlik”- lotnicy służący na co dzień w 42 Bazie Lotnictwa Szkolnego w Radomiu oraz w Dowództwie 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie.

Po przylocie do Polski omówiono szczegółowo plan szkolenia lotniczego na następny tydzień, w tym rodzaj oraz profil wykonywanych misji, a także składy załóg polsko-belgijskich, które miały wykonywać wspólnie zadania w powietrzu.
Poniedziałek rozpoczął się briefingiem, podczas którego przedstawiono prognozę pogody na następne dni, a także zapoznano pilotów obu państw z sytuacją nawigacyjną w rejonie planowanych zadań lotniczych.

Kolejnym punktem wizyty strony belgijskiej w Dęblinie było wykonanie treningu wysokościowo-ratowniczego na symulatorze fotela katapultowego samolotu PZL-130 „Orlik” oraz zwiedzanie Lotniczej Akademii Wojskowej.

Od wtorku do czwartku trwało teoretyczne oraz praktyczne szkolenie lotnicze. Podczas zajęć teoretycznych podejmowano kwestie szkolenia lotniczego, dokumentacji lotniczej oraz procedur wykonywania lotów jakie obowiązują w obydwóch krajach. Wspólnie przeprowadzano także przygotowania do lotów, briefingi, a także debrefingi po wykonanych zadaniach w powietrzu. Niestety ze względu na niekorzystne warunki atmosferyczne część misji została odwołana, jednakże obydwie strony miały możliwość wykonania wspólnych lotów na samolotach PZL-130 „Orlik” oraz SF-260. Wyposażenie oraz właściwości pilotażowe „Orlika” sprawiły pilotom z Belgii dużo satysfakcji podczas wspólnie wykonywanych lotów. Samolot SF-260 mimo sędziwego wieku także okazał się być przyjemnym w pilotażu, a co sami piloci podkreślali jest to bezpieczna konstrukcja.

Odlatując belgijscy piloci podziękowali za wspólnie spędzony czas, za niespotykaną polską gościnność oraz za profesjonalizm polskiej strony podczas trwania szkolenia, jednocześnie zapraszając na kolejne lotnicze spotkanie, tym razem w Belgii.

Tekst: mjr Michał Anielak
Zdjęcia: por. Ewa Złotnicka, Zbyszek Moszczański, Marian Jędrych, Mateusz Chodelski, Adam Łukasiak

Polish and Belgian Air force Meeting

facebook twitter gplus

close
  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
19 VI 2019
8. Flotylla Obrony Wybrzeża w ...
Największe ćwiczenie Sił Zbrojnych RP w 2019 roku pod kryptonimem DRAGON-19.
19 VI 2019
Wyjątkowe Święto Dowództwa Generalnego Rodzajów ...
Na drawskim poligonie 18 czerwca, Dowództwo Generalne Rodzajów Si Zbrojnych świętowało piątą rocznicę utworzenia.
19 VI 2019
Podoficerskie doświadczenie VI Zmiany PKW
Podczas współpracy koalicyjnej w ramach VI Zmiany PKW Irak jedną z kluczowych ról odgrywają podoficerowie Wojska Polskiego.
18 VI 2019
Minister Obrony Narodowej na ćwiczeniu ...
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak odwiedził dzisiaj drawski poligon, na którym odbywa się ćwiczenie taktyczne z wojskami pk. DRAGON-19. Ministrowi towarzyszył ...
Życzenia Ministra Obrony Narodowej
DRAGON-19
DRAGON-19 rozpoczęty
Szakolenie żołnierzy 8 Pułku Przeciwlotniczego
DRAGON-19
Wielka defilada „Silni w sojuszach”
Wielka defilada „Silni w sojuszach”
Baltic Air Policing 2019