..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - „Pożar” na historycznym niszczycielu ORP Błyskawica ::..
10 IV 2019

„Pożar” na historycznym niszczycielu ORP Błyskawica

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
Na okręcie – muzeum ORP Błyskawica wybucha pożar. Służba dyżurna rozpoczyna ewakuację osób postronnych z okrętu. To sytuacja wyjściowa ćwiczeń, które odbyły się 9 kwietnia, z udziałem Wojskowej Straży Pożarnej i Państwowej Straży Pożarnej. Przebieg szkolenia obserwowali inspektor marynarki wojennej wiceadmirał Jarosław Ziemiański i dowódca 3. Flotylli Okrętów kontradmirał Mirosław Jurkowlaniec.
zdjęcie - „Pożar” na historycznym niszczycielu ORP Błyskawica
„Pożar” na historycznym niszczycielu ORP Błyskawica

W pomieszczeniu wystawowym na ORP Błyskawica w czasie postoju okrętu przy nabrzeżu Skweru Kościuszki wybucha pożar. Rozprzestrzeniający się ogień zagraża sąsiednim przedziałom, w których znajdują się osoby zwiedzające oraz załoga okrętu. Pożar zauważa jeden z członków załogi, natychmiast powiadamiając oficera dyżurnego, który ogłasza alarm pożarowy na okręcie. Służba dyżurna rozpoczyna ewakuację osób postronnych z okrętu oraz podejmuje próbę gaszenia pożaru podręcznym sprzętem. Akcja gaśnicza okazuje jednak się nieskuteczna. Na pomoc zostają wezwane jednostki Wojskowej Straży Pożarnej oraz Państwowej Straży Pożarnej.

W czasie ewakuacji ludzi z okrętu, jeden ze zwiedzających uciekł na GSD (Główne Stanowisko Dowodzenia) i odmawia opuszczenia okrętu. Podczas wybuchu paniki uderzył głową o podstawę masztu i stracił przytomność. Żeby go ewakuować potrzebny jest specjalistyczny sprzęt. To scenariusz ćwiczebnego alarmu pożarowego, jaki został przeprowadzony na ORP Błyskawica wraz z pokazem ratownictwa wysokościowego PSP oraz pozoracją działań ratownictwa medycznego.

Głównym celem ćwiczeń marynarzy i strażaków było doskonalenie współdziałania służb w sytuacji kryzysowej oraz integracja i koordynacji działań podczas faktycznych akcji. Pełne zadymienie i ciemność, dające warunki pożaru zbliżone do rzeczywistych oraz konieczność odnalezienia i ewakuacji poszkodowanych w tak przygotowanej pozoracji znacznie przyczyniają się do poszerzania wiedzy, kształtowania umiejętności oraz zdobywania doświadczenia. Podczas ćwiczeń, w celach pokazowych, strażacy z Sekcji Ratownictwa Wysokościowego zademonstrowali techniki alpinistyczne jako jedną z możliwości ewakuacji z trudnodostępnych miejsc, natomiast ratownicy medyczni z KPW Gdynia przeprowadzili pokaz działań ratownictwa medycznego, osób które w trakcie pożaru zostały poszkodowane.

W ćwiczeniach wzięli udział strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej (JRG1) stacjonującej w Śródmieściu, Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej (JRG 2) z Chyloni, Wojskowej Straży Pożarnej z Komendy Portu Wojennego Gdynia, Portowej Straży Pożarnejoraz załoga okrętu-muzeum ORP Błyskawica.

Tekst: kmdr. ppor. Radosław Pioch
Zdjęcia: kpt. mar. Anna Sech


„Pożar” na historycznym niszczycielu ORP Błyskawica

facebook twitter gplus

close
  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
19 VI 2019
8. Flotylla Obrony Wybrzeża w ...
Największe ćwiczenie Sił Zbrojnych RP w 2019 roku pod kryptonimem DRAGON-19.
19 VI 2019
Wyjątkowe Święto Dowództwa Generalnego Rodzajów ...
Na drawskim poligonie 18 czerwca, Dowództwo Generalne Rodzajów Si Zbrojnych świętowało piątą rocznicę utworzenia.
19 VI 2019
Podoficerskie doświadczenie VI Zmiany PKW
Podczas współpracy koalicyjnej w ramach VI Zmiany PKW Irak jedną z kluczowych ról odgrywają podoficerowie Wojska Polskiego.
18 VI 2019
Minister Obrony Narodowej na ćwiczeniu ...
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak odwiedził dzisiaj drawski poligon, na którym odbywa się ćwiczenie taktyczne z wojskami pk. DRAGON-19. Ministrowi towarzyszył ...
Życzenia Ministra Obrony Narodowej
DRAGON-19
DRAGON-19 rozpoczęty
Szakolenie żołnierzy 8 Pułku Przeciwlotniczego
DRAGON-19
Wielka defilada „Silni w sojuszach”
Wielka defilada „Silni w sojuszach”
Baltic Air Policing 2019