..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - Kobiety w szeregach „Błękitnej” Brygady ::..
08 III 2019

Kobiety w szeregach „Błękitnej” Brygady

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
Z powodzeniem łamią stereotyp i udowadniają, że są tak samo dobrze wyszkolonymi oraz zaangażowanymi żołnierzami jak mężczyźni, a postawione zadania realizują terminowo i na wysokim poziomie.
zdjęcie - Kobiety w szeregach „Błękitnej” Brygady
Kobiety w szeregach „Błękitnej” Brygady

Obecnie w 12 Brygadzie Zmechanizowanej jest prawie 300 żołnierzy płci żeńskiej. Piastują nie tylko stanowiska sztabowe, ale również dowódcze i bojowe. Chociaż przyznają, że początki były trudne, jednak z biegiem czasu mężczyźni przekonali się do ich profesjonalizmu.

Wielokrotnie biorą udział w różnego rodzaju zawodach godnie reprezentując swoje pododdziały i osiągając duże sukcesy. „Moim zdaniem jest wiele kobiet, które świetnie sprawdzają się na różnych stanowiskach. Dodatkowo uczestnicząc w różnych zawodach realizują swoje pasje, a także udowadniają, że są w stanie połączyć kilka rzeczy jednocześnie – służbę i zainteresowania” – zaznaczyła szer. Agnieszka Alabrudzińska-Rychter.

Mężczyźni już dawno przyzwyczaili się do współpracy z kobietami wykonującymi obowiązki na stanowiskach strzelców karabinów maszynowych, kierowców czy łącznościowców.

Służba Ojczyźnie to powołanie. Żołnierza z krwi i kości nie determinuje płeć. To wartości wyniesione z domu rodzinnego, charakter, chęć doskonalenia czynią
z nas wartościowym materiałem na wojownika. Historia wiele razy pokazała, jak wielka siła drzemie w kobietach
” – twierdzi kierowca Pływającego Transportera PTS-M starszy szeregowy Jolanta Jarchańska z 2 stargardzkiego batalionu saperów.

 Swoją sumienną służbą wojskową pełną zaangażowania, inicjatywy oraz kreatywności każdego dnia udowadniają, że kobiety w szeregach „Błękitnej” Brygady stanowią ogromny potencjał.

 

Tekst: por. Błażej Łukaszewski

Zdjęcia: por. Błażej Łukaszewski

Kobiety w szeregach „Błękitnej” Brygady

facebook twitter gplus

close
  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
20 V 2019
Polish and Belgian Air force ...
Na terenie 41 Bazy Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie odbyło się szkolenie komponentu lotniczego Królewskich Belgijskich Sił Powietrznych oraz pilotów z 4 ...
20 V 2019
Uroczystości 75. rocznicy bitwy pod ...
W centralnych uroczystościach 75. rocznicy bitwy pod Monte Cassino uczestniczył I zastępca dowódcy generalnego RSZ gen. dyw. pil. Jan Śliwka, a ...
20 V 2019
Akcja Serce
8 Baza Lotnictwa Transportowego w Krakowie wykonała po raz kolejny w tym roku, ratującą życie Akcję Serce.
17 V 2019
Okręty Tarczy Przeciwminowej w Gdyni
17 maja do portu handlowego w Gdyni weszły okręty Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 (ang. SNMCMG-1). Gospodarzem wizyty ...
Szakolenie żołnierzy 8 Pułku Przeciwlotniczego
Niezwykła defilada - niezwykły spot
SILNI W SOJUSZACH - zaproszenie na defiladę
F-16 Baltic Air Policing 2019
Wielka defilada „Silni w sojuszach”
Wielka defilada „Silni w sojuszach”
Baltic Air Policing 2019
Święto Wojsk Lądowych