..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - Odprawa kierowniczej kadry MON i SZ RP ::..
07 III 2019

Odprawa kierowniczej kadry MON i SZ RP

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
7 marca w Warszawie odbyła się odprawa rozliczeniowo-koordynacyjna kierowniczej kadry MON i Sił Zbrojnych RP z udziałem Prezydenta RP i Ministra Obrony Narodowej. W odprawie uczestniczył dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych gen. broni Jarosław Mika wraz z dowódcami podległych mu jednostek.
zdjęcie - Odprawa kierowniczej kadry MON i SZ RP
Odprawa kierowniczej kadry MON i SZ RP

W czwartek, Andrzej Duda, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Zwierzchnik Sił Zbrojnych oraz Mariusz Błaszczak minister obrony narodowej wzięli udział w dorocznej odprawie rozliczeniowo - koordynacyjnej kadry kierowniczej Ministerstwa Obrony Narodowej i Sił Zbrojnych RP. Z okazji obchodów 20-lecia członkostwa Polski w NATO tegoroczna odprawa odbyła się  w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Uroczystość rozpoczęła się ceremonią podniesienia flagi państwowej i flagi NATO na maszt, na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego w Warszawie.

Podsumowując rok 2018 minister Błaszczak podkreślił, że w był to czas, w którym zaszły fundamentalne zmiany zarówno w polskich siłach zbrojnych, jak i w międzynarodowym otoczeniu naszego kraj.

- Był to rok nadrabiania przez Wojsko Polskie wieloletnich zaległości, jakie  odziedziczyliśmy po naszych poprzednikach (…) z całą stanowczością mogę stwierdzić, że zrealizowaliśmy wszystkie stawiane sobie cele. Zapewniliśmy finansowanie na poziomie 2% procent PKB. W 2018 roku na mój wniosek pozyskaliśmy z budżetu dodatkowe 1,6 miliarda złotych na modernizację. W zeszłym tygodniu podpisałem najwyższy w historii pod względem sumy projektowanych wydatków plan modernizacji technicznej. Na modernizację przeznaczymy około 185 miliardów złotych. Za te pieniądze kupimy między innymi 32 nowoczesne i wielozadaniowe myśliwce piątej generacji  - mówił szef MON.

Minister Mariusz Błaszczak poinformował także o powołaniu pełnomocnika, którego zadaniem będzie pozyskanie nowych, wielozadaniowych myśliwców w ramach programu HARPIA. Został nim Inspektor Sił Powietrznych gen. bryg. pilot Jacek Pszczoła.

Mówiąc o procesie modernizacji, minister Błaszczak przypomniał, że w ostatnich miesiącach zawarto umowy, dzięki którym znacznie zwiększony zostanie potencjał Wojska Polskiego.

- Mam na myśli oczywiście amerykański system obrony powietrznej Patriot, w ramach programu WISŁA oraz dywizjon artylerii rakietowej Himars w ramach programu HOMAR. Zawarłem umowę na dostawę śmigłowców Black Hawk dla wojsk specjalnych, jesteśmy na ostanie prostej w przetargu na dostawę kolejnych śmigłowców, tym razem dla Marynarki Wojennej. Mamy także pieniądze na śmigłowce uderzeniowe w ramach programu KRUK – mówił szef MON.

Minister Błaszczak przypomniał, że jednym z priorytetów w 2018 roku, który będzie także obowiązywał w 2019 roku jest zwiększenie liczebności wojska oraz wzmocnienie wschodniej flanki.

 

- Moim zadaniem jest wzmocnienie wschodniej flanki naszego kraju, wiem jak to zrobić. Zdecydowałem o powołaniu nowej 18. Dywizji Zmechanizowanej z siedzibą w Siedlcach, to pierwszy krok w kierunku właściwego rozlokowania potencjału sił zbrojnych – przypomniał minister.

Szef MON zwrócił także uwagę na bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni.

- Mamy świetnych cyberspecjalistów, więc formujemy wojska obrony cyberprzestrzeni i tworzymy odpowiednie narzędzia i struktury, aby zapewnić właściwe warunki służby polskim żołnierzom – poinformował minister.

Jednym z tematów poruszanych podczas spotkania były także kwestie związane ze współpracą w ramach NATO oraz dwustronną z USA.  - W tym roku kontynuujemy rozmowy dotyczące zwiększenia obecności wojsk USA w Polsce -  dodał minister.

Andrzej Duda podkreślał militarny wkład Polski w rozwój Sojuszu, jak również w bezpieczeństwo i budowę stabilności w naszym regionie i na świecie. Prezydent, nawiązując do swoich wizyt m.in. w jednostkach w Żaganiu, Orzyszu, powiedział, że były one dla niego okazją, by przekonać się o tym, że Polska staje coraz istotniejszym „hubem” obecności wojskowej NATO i USA w naszym regionie.

- Polska będzie zawsze zabiegać o wzmocnienie potencjału odstraszania i obrony Sojuszu. Jednocześnie Polska będzie się angażować w projekty rozwijające europejską obronność, takie jak stała współpraca strukturalna czy Europejski Fundusz Obronny, zabiegając o to, aby zawsze były one komplementarne względem NATO – mówił Prezydent Andrzej Duda.

- W ubiegłym roku byłem wobec państwa wymagający i taki pozostanę w tym roku. Będę oczekiwał przede wszystkim przyśpieszenia realizowanych zakupów uzbrojenia i wyposażenia, które trafi do Sił Zbrojnych RP. Do priorytetowych zadań będzie należało także sprawne formowanie nowej 18. Dywizji Zmechanizowanej, formowanie wojsk obrony terytorialnej i wojsk obrony cyberprzestrzeni. Oczekuję także systematycznego zwiększania liczebności sił zbrojnych RP - powiedział szef MON, zwracając się do uczestników odprawy.

Na zakończenie minister Błaszczak podziękował żołnierzom i pracownikom cywilnym.  - Chciałbym Wam serdecznie podziękować za ciężką i wymagającą służbę oraz za dobrą współpracę. Przekażcie proszę podziękowania wszystkim żołnierzom i podległym pracownikom. Musimy cały czas pamiętać, że stanowimy jeden zespół i pracujemy na wspólne dobro, jakim jest bezpieczeństwo naszej Ojczyzny i naszych obywateli – powiedział minister.


Tekst i zdjęcia: źródło MON

Odprawa kierowniczej kadry MON i SZ RP

facebook twitter gplus

close
  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
20 V 2019
Polish and Belgian Air force ...
Na terenie 41 Bazy Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie odbyło się szkolenie komponentu lotniczego Królewskich Belgijskich Sił Powietrznych oraz pilotów z 4 ...
20 V 2019
Uroczystości 75. rocznicy bitwy pod ...
W centralnych uroczystościach 75. rocznicy bitwy pod Monte Cassino uczestniczył I zastępca dowódcy generalnego RSZ gen. dyw. pil. Jan Śliwka, a ...
20 V 2019
Akcja Serce
8 Baza Lotnictwa Transportowego w Krakowie wykonała po raz kolejny w tym roku, ratującą życie Akcję Serce.
17 V 2019
Okręty Tarczy Przeciwminowej w Gdyni
17 maja do portu handlowego w Gdyni weszły okręty Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 (ang. SNMCMG-1). Gospodarzem wizyty ...
Szakolenie żołnierzy 8 Pułku Przeciwlotniczego
Niezwykła defilada - niezwykły spot
SILNI W SOJUSZACH - zaproszenie na defiladę
F-16 Baltic Air Policing 2019
Wielka defilada „Silni w sojuszach”
Wielka defilada „Silni w sojuszach”
Baltic Air Policing 2019
Święto Wojsk Lądowych