..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - Ostatnie pożegnanie majora Edwarda Podymy w Normandii ::..
07 I 2019

Ostatnie pożegnanie majora Edwarda Podymy w Normandii

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
W miniony piątek w normandzkim Falaise pożegnano majora w stanie spoczynku Edwarda Podymę – ostatniego we Francji żołnierza 1. Polskiej Dywizji Pancernej (1.PDPanc) dowodzonej w latach ostatniej wojny przez gen. Stanisława Maczka, który zmarł 28 grudnia 2018 roku, przeżywszy 96 lat.
zdjęcie - Ostatnie pożegnanie majora Edwarda Podymy w Normandii
Ostatnie pożegnanie majora Edwarda Podymy w Normandii

W kościele Notre Dame de Guibray w Falaise, w sercu Normandii, którą ś.p. mjr Edward Podyma wyzwalał wraz z żołnierzami 1.PDPanc w sierpniu 1944 r. obyło się nabożeństwo żałobne. W ostatniej drodze, bohaterskiemu polskiemu pancerniakowi, przyjacielowi 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej towarzyszyli najbliżsi, przedstawiciele Ambasady RP z Paryża, władze lokalne departamentów L’Orne i Calvados, żołnierze Wojska Polskiego, Armii Francuskiej i członkowie organizacji kultywujących legendę i tradycje 1.PDPanc ze Związku Pamięci Pierwszej Polskiej Dywizji Pancernej we Francji z Jeanem – Pierre Ruault, jednym z głównych organizatorów żałobnej ceremonii oraz Federacji Organizacji Polskich Pancerniaków.

Delegacji Czarnej Dywizji przewodniczył ppłk Piotr Jaraczewski wraz z przedstawicielami 10 Brygady Kawalerii Pancernej z pocztem sztandarem prezentującym sztandar brygady noszącej od 2000 roku imię gen. Stanisława Maczka. Do Normandii przybyli także podchorążowie z wrocławskiej Akademii Wojsk Lądowych, którzy wraz z ppłk. Piotrem Jaraczewskim i mjr. Wiktorem Kotlarzem pełnili wartę honorową przy trumnie ś.p. mjr E. Podymy. W części świeckiej nabożeństwa żałobnego przyjaciele i wychowankowie zmarłego przypominali Jego zasługi i świadectwo jakie dawał w latach wojny i po jej zakończeniu, upowszechniając legendę żołnierzy 1.PDPanc. Podkreślano, że do końca swoich dni  był wiernym przesłaniu wypowiedzianemu przez gen. St. Maczka - …”pamięć o czynach polskich bohaterów nie n może zeschnąć jak wiązanki polnych kwiatów na ich mogiłach”. Do zasług w tym zakresie nawiązali także konsul Karolina Smaga z Ambasady RP w Paryżu odczytując list Adama Kwiatkowskiego sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP oraz ppłk Dariusz Pita, zastępca attaché Obrony przy Ambasadzie R.P. w Paryżu prezentujący list przesłany przez Ministra Obrony RP Mariusza Błaszczaka .Po mszy  kondukt pogrzebowy z żałobnikami, gośćmi i asystą wojskową odprowadził trumnę z ciałem zmarłego na cmentarz w rodzinnym Gouvix gdzie ś.p. Edward Podyma spoczął na zawsze przy dźwiękach „Śpij Kolego”. Trumna ostatniego w Francji żołnierza gen. Maczka pokryła się płatkami białych i czerwonych róż, złożonymi przez wszystkich uczestników cmentarnej ceremonii.

Zasługi bohaterskiego pancerniaka gen. Maczka wpisały się, co potwierdzały materiały wspomnieniowe prezentowane ostatnio nie tylko w Normandii, we wspólny polsko – francuski kod pamięci. E. Podyma urodził się w Polsce  26 sierpnia  1922 roku, gdy miał 7 lat zamieszkał z rodziną w Gouvix w zagłębiu górniczym Potigny wraz z wieloma innymi rodakami. W 1940 r. został powołany do Armii Polskiej. Po kapitulacji Francji w czerwcu tego roku trafił do Wielkiej Brytanii, tam dołączył do formowanej od lutego 1942 r.  1. Dywizji Pancernej.  W jej składzie kpr. E. Podyma był kierowcą czołgu i brał m.in. udział w zwycięskiej bitwie pod Falaise i Chambois gdzie heroicznie walczył wraz ze swoją polsko – kanadyjską załogą w naszej reducie obronnej na wzg. 262 zapamiętanym jako „Maczuga”. Po wojnie E. Podyma  pracował w kopalniach w normandzkim Potigny, gdzie mieszkał przed wojną. Zawsze uśmiechnięty i spokojny, spędzał wolny czas emerytury opowiadając o swoich doświadczeniach wojennych i działając w kręgach kombatanckich. Jako Honorowy Prezydent Francuskiego Związku Pamięci 1. Polskiej Dywizji Pancernej aktywnie uczestniczył w kultywowaniu pamięci o czynie polskich pancerniaków nie tylko we Francji. Spotykał się również z młodzieżą szkolną w Polsce, po raz ostatni w 2014 r., kiedy gościł w Warszawie i Żaganiu dzieląc się swoimi doświadczeniami i opisując gorzkie powojenne losy gen. Maczka i jego żołnierzy, Świadectwo jakie dawał i pozostawił po sobie jest trudne do przecenienia, w trakcie tych polskich żywych lekcji historii mówił m.in. -...”niedawno na wzgórzu Mont Ormel odsłonięto pierwszy pomnik generała w Normandii. W Polsce też są pomniki generała, a tradycje naszej dywizji pancernej przejęła 11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej stacjonująca w Żaganiu. Dużo się mówi o generale i jego żołnierzach. I ja to podtrzymywanie pamięci dobrze oceniam, ale nie wiem jak widzą to inni. Sam też robię wszystko, aby ludzie o nas nie zapomnieli, nie zapomnieli o naszym generale.”  Był do swoich ostatnich dni prawdziwym strażnikiem i orędownikiem polskich tradycji orężnych. Władze miasteczka Gouvix w 2016 r. nazwały jego imieniem jeden z jego  z placów. Władze Polski i Francji przyznały mu najwyższe odznaczenia wojenne i państwowe, był m.in. Kawalerem Legii Honorowej i Kawalerem Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski, posiadaczem Złotego Medalu Wojska Polskiego. Spadkobiercy tradycji ze świętoszowskiej 10 BKPanc przyznali sędziwemu weteranowi odznaki honorowe swoich pododdziałów. Do ostatnich Jego dni utrzymywali z nim przyjacielskie kontakty. Zmierzając na uroczystości pogrzebowe do Normandii  symbolicznie pożegnali oni w imieniu zmarłego weterana gen. St. Maczka na cmentarzu Ettensebaan w Bredzie, poświadczając, że misję strażnika pamięci powierzoną mu przez legendarnego generała wykonał wzorowo. Delegacja Czarnej Dywizji zapaliła znicze i złożyła kwiaty na po Polskim Polu Bitewnym w Normandii.

Tekst i foto: Waldemar Kotula

Ostatnie pożegnanie majora Edwarda Podymy w Normandii

facebook twitter gplus

close
  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
19 VI 2019
8. Flotylla Obrony Wybrzeża w ...
Największe ćwiczenie Sił Zbrojnych RP w 2019 roku pod kryptonimem DRAGON-19.
19 VI 2019
Wyjątkowe Święto Dowództwa Generalnego Rodzajów ...
Na drawskim poligonie 18 czerwca, Dowództwo Generalne Rodzajów Si Zbrojnych świętowało piątą rocznicę utworzenia.
19 VI 2019
Podoficerskie doświadczenie VI Zmiany PKW
Podczas współpracy koalicyjnej w ramach VI Zmiany PKW Irak jedną z kluczowych ról odgrywają podoficerowie Wojska Polskiego.
18 VI 2019
Minister Obrony Narodowej na ćwiczeniu ...
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak odwiedził dzisiaj drawski poligon, na którym odbywa się ćwiczenie taktyczne z wojskami pk. DRAGON-19. Ministrowi towarzyszył ...
Życzenia Ministra Obrony Narodowej
DRAGON-19
DRAGON-19 rozpoczęty
Szakolenie żołnierzy 8 Pułku Przeciwlotniczego
DRAGON-19
Wielka defilada „Silni w sojuszach”
Wielka defilada „Silni w sojuszach”
Baltic Air Policing 2019