..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - Bielskie dzieje pułkownika Maczka i jego żołnierzy ::..
15 X 2018

Bielskie dzieje pułkownika Maczka i jego żołnierzy

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
W miniony weekend, 12 i 13 października w Bielsku-Białej, stolicy Podbeskidzia, odbyły się uroczystości upamiętniające generała Stanisława Maczka, legendarnego dowódcę 1 Dywizji Pancernej Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.
zdjęcie - Bielskie dzieje pułkownika Maczka i jego żołnierzy
Uroczystość upamiętniająca generała Stanisława Maczka.

Uroczystości w Bielsku przywołały wydarzenia sprzed blisko osiemdziesięciu lat, kiedy to w mieście odbywały się obchody dwudziestolecia odzyskania przez Polskę niepodległości. 11 listopada minie 80 rocznica wydarzenia, które uświetniła defilada  wojskowa. Przyjmował ją pułkownik Stanisław Maczek, który nieco wcześniej przejął dowodzenie 10 Brygadą Kawalerii. Po powrocie z operacji na Zaolziu odtwarzała ona zdolność bojową  w Bielsku.  Wydarzenie to postanowili przypomnieć  admiratorzy legendy gen. Maczka i jego żołnierzy z Beskidzkiego Stowarzyszenia Maczkowców, kierowanego przez wiele lat przez Jamesa Jurczyka, syna żołnierza 1 Polskiej Dywizji Pancernej  dowodzonej w latach wojny przez tego wybitnego „Bacę”.

W piątek 12 października  na dziedzińcu Zamku Sułkowskich nastąpiła inauguracja  dwudniowych uroczystości. Zgromadziły ona ponad  250  miłośników barw i broni 10 Brygady Kawalerii i 1PDPanc z całej Polski oraz Stanów Zjednoczonych. Na jubileuszowe obchody przybyli m.in. żołnierze gen. Maczka – mjr Janusz Głuchowski oraz kpt. Edmund Semrau. Obecny był  także generał dywizji Cezary Podlasiński, generał brygady w st. spocz. Zbigniew Szura oraz dowódca 10 Brygady Kawalerii  Pancernej, pułkownik Artur Pikoń. Dowodzona przez pułkownika Pikonia jednostka wojskowa już od 18 lat nosi imię generała Maczka. Warto podkreślić, że obecny dowódca świętoszowskiej brygady jest rodowitym bielszczaninem. Przybyli także licznie członkowie grup rekonstrukcyjnych oraz uczniowie szkół, noszących imię gen. Maczka z Bydgoszczy i Katowic.

Spotkanie w Zamku  Sułkowskich rozpoczęto  otwarciem wystawy „100 lat broni pancernej” z  bydgoskiego Muzeum Wojsk Lądowych i  żagańskiego Centrum Tradycji Polskich Wojsk Pancernych. Ceremonia była połączona z promocją najnowszej  książki dr Jerzego Majki „10 Brygada Kawalerii  na Śląsku Cieszyńskim w 1938 roku”. Organizatorzy z bielskiego stowarzyszenia przybliżali swoje dokonania z ostatnich trzech dekad oraz zapoznawali z ciekawymi przyczynkami historii lokalnej. Mówili między innymi o losach jednego z mieszkańców i bohaterze ostatniej wojny, kawalerze Orderu Virtuti Militari, kapitanie Aleksandrze Kunickim.

Kolejnego dnia, w sobotni poranek 13 października w katedrze św. Mikołaja została  odprawiona  msza w intencji generała, jego żołnierzy oraz ich rodzin. Eucharystii w bielskiej katedrze przewodniczył biskup Roman Pindel.  Ks. biskup przypomniał, że 80 lat temu dowództwo Wojska Polskiego wybrało idealnego kandydata na twórcę transformacji jednostki tradycyjnej kawalerii w nowoczesną brygadę zmotoryzowaną. Mówiąc o losach generała Maczka i jego żołnierzy zachęcił do dziękczynienia za dzieło 10. Brygady Kawalerii i za kontynuowanie działań bojowych w dalszych latach i kolejnych krajach.

Z katedry nastąpił przemarsz na cmentarz parafialny przy ulicy Grunwaldzkiej, gdzie odbył się Apel Pamięci.  Oddano honory i złożono kwiaty na grobie  spoczywającego tam bielszczanina, ostatniego prezesa Światowego Związku Kół 1PDPanc, rotmistrza Witolda Deimla.

W dalszym  ciągu uczestnicy uroczystości przemaszerowali ulicami Bielska,  szlakiem historycznej  defilady z 1938 roku. Rekonstruktorzy z całej Polski, między innymi z Bydgoszczy, Katowic, Poznania i Bielska zaprezentowali sprzęt bojowy 10BK i 1PDPanc. Słoneczny dzień z historią polskich pancerniaków zakończyły statyczne pokazy sprzętu oraz sprawności bojowej na Placu Chrobrego. Żywa lekcja historii trwała całe popołudnie i zakończyła się tradycyjną wojskową grochówką.

Tekst : Waldemar Kotula
Zdjęcia: st. sierż. Krzysztof Dziuk

Bielsko Biała

facebook twitter gplus

close
  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
15 XI 2018
Zmiany kadrowe w Dowództwie Generalnym
15 listopada dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych gen. broni Jarosław Mika w obecności kierowniczej kadry pożegnał żołnierzy kończących służbę w Dowództwie ...
14 XI 2018
Przygotowania do certyfikacji na ostatniej ...
Żołnierze Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód (DWDP-W) rozpoczęli ostatni, przed certyfikacją, trening sztabowy.
14 XI 2018
Podziękowania Dowódcy Generalnego RSZ
Uroczyste obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę były ważnym i doniosłym wydarzeniem, które na długo pozostanie w sercach i pamięci ...
14 XI 2018
Druga linia ognia
Przyjeżdżają pierwsi, wyjeżdżają ostatni. Choć ich działania nie są szczególnie efektowne to logistycy i łącznościowcy podczas szkolenia poligonowego zapewniają prawidłowy przebieg ...
Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej
Morskie szkolenie
MPL Air Show 2018
Saber Strike-18 w Polsce
Święto Wojsk Lądowych
AIR SHOW 2018
Centralne Obchody Święta Wojska Polskiego
Diecezjalne obchody 100 – lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości  w Rokitnie