..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - Rusza 45. edycja manewrów Baltops ::..
26 V 2017

Rusza 45. edycja manewrów Baltops

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
1 czerwca br. w Szczecinie zainauguruje 45. edycja największych międzynarodowych ćwiczeń morskich na Bałtyku pk. Baltic Operations (BALTOPS). Organizatorem ćwiczenia jest Dowództwo STRIKFORNATO (SFN). Polska występuje w roli państwa-gospodarza.
zdjęcie - Rusza 45. edycja manewrów Baltops

Do zachodniopomorskich portów w czwartek i piątek (1 i 2 czerwca) wejdzie ponad 40 okrętów wojennych z 14 państw. W ćwiczeniu weźmie udział 4000 żołnierzy, 50 okrętów i ponad 50 statków powietrznych z Belgii, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Holandii, Litwy, Łotwy, Niemiec, Norwegii, Polski, Wielkiej Brytanii, Szwecji i USA.

Trzy dni później okręty rozpoczną praktyczne manewry na morzu gdzie załogi przećwiczą prowadzenie międzynarodowej operacji. Polska Marynarka Wojenna skieruje do udziału w ćwiczeniu trałowce, okręty transportowo-minowe oraz okręt podwodny. Podczas pobytu w Szczecinie część okrętów udostępni swoje pokłady dla zwiedzających.

Polska Marynarka Wojenna uczestniczy w ćwiczeniu Baltops już po raz dwudziesty piąty. Zasadnicze siły okrętowe RP wydzielone do ćwiczenia stanowią cztery trałowce bazowe (ORP Dąbie, ORP Mielno, ORP Mamry, ORP Wdzydze), dwa  okręty transportowo-minowe (ORP Gniezno, ORP Kraków) oraz okręt podwodny (ORP Bielik). Manewry odbędą się w rejonie Morza Bałtyckiego, na poligonach morskich MW RP, morskiej i lądowej części Centralnego Poligonu Sił Powietrznych w Ustce. Część portowa ćwiczenia zaplanowana jest w dniach 1 – 3 czerwca w Szczecinie i Świnoujściu. Ćwiczenia potrwają do 16 czerwca i zakończą się w Kilonii (Niemcy).

Manewry morskie Baltops organizowane są od 1972 roku na Morzu Bałtyckim. Początkowo było to ćwiczenie, w którym brały udział siły Sojuszu Północnoatlantyckiego. Od 1993 roku do udziału w manewrach zostały zaproszone nowe państwa z byłego bloku wschodniego, w tym Polska. Od tamtej pory ćwiczenie Baltops jest organizowane w ramach programu Partnerstwa dla Pokoju. Obecnie jest to ćwiczenie międzynarodowe, oparte w głównej mierze na wspólnych działaniach morskich, ze szczególnym uwzględnieniem poszukiwania i zwalczania okrętów podwodnych, wojny minowej, obrony powietrznej oraz operacji desantu morskiego.

Wstępna konferencja prasowa

Wstępna konferencja prasowa rozpoczynająca ćwiczenie BALTOPS z udziałem przedstawicieli STRIKFORNATO odbędzie się 3 czerwca br. w Szczecinie na pokładzie okrętu HDMS Absalon (L 16). Akredytacje przyjmuje, do dnia 2 czerwca br. do godz. 10.00 porucznik Elisabete ALMEIDA (STRIKFORNATO), e-mail: e.almeida@sfn.nato.int

Dzień dla Mediów podczas Baltops-17

Dzień otwarty dla mediów podczas ćwiczenia Baltops-17 odbędzie się 14 czerwca br. na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych w Ustce. Akredytacje przyjmuje w nieprzekraczalnym terminie do dnia 11 czerwca br. (media z Polski) oraz do dnia 1 czerwca br. (media z zagranicy) rzecznik prasowy Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych ppłk Szczepan GŁUSZCZAK, e-mail: rzecznik.dgrsz@mon.gov.pl

Dane akredytacyjne: redakcja, imię i nazwisko, numer dokumentu tożsamości, marka i numer rejestracyjny wozu transmisyjnego.

Media z zagranicy: narodowość, redakcja, imię i nazwisko, numer dokumentu tożsamości (paszport), data wydania i ważności dokumentu tożsamości, data i miejsce urodzenia.

 

RZECZNIK PRASOWY DGRSZ

ppłk Szczepan GŁUSZCZAK

  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
20 IV 2018
Pancerny pięciobój
W trzecim tygodniu kwietnia do 10 Brygady Kawalerii Pancernej przyjechali pięcioboiści z jednostek Czarnej Dywizji. Żołnierze – sportowcy rywalizowali w tej ...
20 IV 2018
Najlepsi z najlepszych w Wojskach ...
W CSWLąd Poznań trwają zawody o wyłonienie najlepszych plutonów w wyszkoleniu bojowym w Wojskach Lądowych. W dniu 26 marca uroczystego otwarcia ...
20 IV 2018
Kolejny raz pomagamy ratować życie
Wczoraj po południu, załoga z 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego wzięła udział w ratowaniu ludzkiego życia w ramach „Akcji Serce”.
19 IV 2018
Na bojowo
Godzinna 3.00 nad ranem i rozdzwonione telefony. W słuchawce odzywa się głos „Decyzja pozytywna” – no to działamy. Tak rozpoczęły się ...
3 Flotylla Okrętów
Szkolenie ogniowe przeciwlotników z Marynarki Wojennej.
Zimowe szkolenie poligonowe 18 Białostockiego Pułku Rozpoznawczego.
Strzelania AHS Krab
NATO Tiger Meet 2018
100-lecie Lotnictwa Wojskowego
100-lecie Marynarki Wojennej
Gwiezdne Wojny